نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه

نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه
گروه: خدمات نقشه برداری

نقشه برداری چیست - نقشه برداری راه، نقشه برداری یا نقشه برداری زمین  روش ، حرفه ، هنر و دانش تعیین موقعیت های زمینی یا  موقعیت سه بعدی نقاط و فاصله ها و زاویه های بین آنها است. به یک متخصص نقشه برداری زمین ، نقشه بردار می گویند. این نقاط معمولاً در سطح زمین قرار دارند. و اغلب از آنها برای تعیین نقشه ها و مرزهای مالکیت ، مکانها، مانند موقعیت های طراحی شده اجزای سازه ای برای ساخت و ساز یا محل قرارگیری سطح ویژگی های زیر سطح ، یا سایر اهداف مورد نیاز دولت استفاده می شود.

اشتراک:
مشاوره و راهنما
نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه
در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق این شماره با ما در تماس باشید: 09128571822

نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه

نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه، نقشه برداری یا نقشه برداری زمین  روش ، حرفه ، هنر و دانش تعیین موقعیت های زمینی یا  موقعیت سه بعدی نقاط و فاصله ها و زاویه های بین آنها است. به یک متخصص نقشه برداری زمین ، نقشه بردار می گویند. این نقاط معمولاً در سطح زمین قرار دارند. و اغلب از آنها برای تعیین نقشه ها و مرزهای مالکیت ، مکانها، مانند موقعیت های طراحی شده اجزای سازه ای برای ساخت و ساز یا محل قرارگیری سطح ویژگی های زیر سطح ، یا سایر اهداف مورد نیاز دولت استفاده می شود. یا قانون مدنی ، مانند فروش املاک.

نقشه برداران با عناصر هندسه، مثلثات، تحلیل رگرسیون، فیزیک، مهندسی، اندازه گیری، زبان های برنامه نویسی و قانون کار می کنند. آنها از تجهیزات مانند ایستگاه های کل ، ایستگاه های کل رباتیک ، تئودولیت ها. گیرنده های GNSS ، بازتابنده ها ، اسکنرهای سه بعدی ، سنسورهای LiDAR ، رادیوها ، شیب سنج ، تبلت های دستی. سطح نوری و دیجیتال ، مکان یاب های زیرسطحی ، هواپیماهای بدون سرنشین. GIS و نرم افزار نقشه برداری استفاده می کنند.

نقشه برداری از ابتدای تاریخ ثبت شده یکی از عناصر توسعه محیط انسانی است. برنامه ریزی و اجرای اکثر اشکال ساختمانی به آن نیاز دارد. همچنین در حمل و نقل ، ارتباطات ، نقشه برداری و تعریف مرزهای قانونی مالکیت زمین استفاده می شود و ابزاری مهم برای تحقیقات در بسیاری از رشته های علمی دیگر است.

نقشه برداری راه جاده

تاریخ نقشه برداری

از زمان ساخت اولین سازه های بزرگ توسط انسان، نقشه برداری انجام شده است. در مصر باستان، یک برانکارد از هندسه ساده برای برقراری مجدد مرزها پس از طغیان سالانه رودخانه نیل استفاده می کند. مربع تقریباً مناسب و جهت گیری شمال به جنوب هرم بزرگ جیزه، ساخته شده در حدود سال 2700 سال قبل از میلاد. ساز گروما از بین النهرین (اوایل هزاره اول قبل از میلاد) آغاز شد. بنای یادبود ما قبل تاریخ در استون هنج (حدود 2500 سال قبل از میلاد) توسط نقشه برداران ماقبل تاریخ با استفاده از هندسه میخ و طناب تنظیم شده است. [3]

ریاضی دان لیو هوی روشهای اندازه گیری اشیا dist دور را در کار خود Haidao Suanjing یا کتاب راهنمای ریاضی جزیره دریا ، که در سال 263 میلادی منتشر شد ، توصیف کرد.

رومی ها نقشه برداری زمین را به عنوان یک حرفه تشخیص دادند. آنها اندازه گیری های اساسی که امپراتوری روم بر اساس آن تقسیم شده بود را ایجاد کردند ، مانند ثبت مالیات در اراضی تسخیر شده. نقشه برداران رومی به Gromatici معروف بودند.

در اروپای قرون وسطایی ، کوبیدن مرزها مرزهای یک دهکده یا کلیسا را ​​حفظ می کرد. این روش جمع آوری گروهی از ساکنان و قدم زدن در اطراف کلیسا یا روستا برای ایجاد یک خاطره مشترک از مرزها بود. پسران جوان نیز برای اطمینان از ماندگاری بیشتر حافظه تا آنجا که ممکن بود ، در این گروه گنجانده شدند.

در انگلستان ، ویلیام فاتح کتاب Domesday را در سال 1086 چاپ کرد. این کتاب اسامی تمام صاحبان زمین ، منطقه زمینی که آنها متعلق به آن بودند ، کیفیت زمین و اطلاعات خاصی از محتوای منطقه و ساکنان آن را ثبت کرد. شامل نقشه هایی نبود که مکان های دقیق را نشان می دهند.

تجهیزات (سخت افزار) مورد استفاه یک نقشه بردار

ابزار اصلی نقشه برداری مورد استفاده در سراسر جهان تئودولیت ، نوار اندازه گیری ، ایستگاه کل ، اسکنرهای سه بعدی ، GPS / GNSS ، سطح و میله است. بیشتر سازها هنگام استفاده روی سه پایه پیچ می شوند. از اقدامات نوار اغلب برای اندازه گیری فواصل کمتر استفاده می شود. اسکنرهای سه بعدی و اشکال مختلف تصاویر هوایی نیز استفاده می شود.

تئودولیت ابزاری برای اندازه گیری زوایا است. برای اندازه گیری زاویه ها در صفحه افقی و عمودی از دو دایره جداگانه ، تراکتور یا alidades استفاده می کند. یک تلسکوپ که بر روی تنه ها نصب شده به طور عمودی با هدف مورد نظر هم تراز شده است. کل قسمت فوقانی برای هم ترازی افقی می چرخد. دایره عمودی زاویه ای را که تلسکوپ در برابر عمودی ایجاد می کند اندازه گیری می کند ، معروف به زاویه اوج.

دایره افقی از صفحه بالا و پایین استفاده می کند. هنگام شروع نظرسنجی ، نقشه بردار ابزار را در جهت مشخص (یاتاقان) نشان می دهد و صفحه پایین را در جای خود می بندد. سپس ابزار می تواند برای اندازه گیری یاتاقان به اشیا other دیگر بچرخد. اگر هیچ بلبرینگ شناخته نشده باشد یا اندازه گیری زاویه مستقیم بخواهد ، می توان ابزار را در هنگام مشاهده اولیه به صفر رساند. سپس زاویه بین جسم اولیه ، خود تئودولیت و موردی را که تلسکوپ با آن همسو است ، می خواند.

ژیروتودولیت چیست؟

ژیروتودولیت نوعی تئودولیت است که در صورت عدم وجود علائم مرجع ، از ژیروسکوپ جهت گیری می کند. در کاربردهای زیرزمینی استفاده می شود.

کل ایستگاه توسعه تئودولیت با دستگاه اندازه گیری فاصله الکترونیکی (EDM) است. وقتی روی صفحه افقی تنظیم می شود می توان از ایستگاه کل برای تسطیح استفاده کرد. از زمان معرفی ، کل ایستگاه ها از مکانیکی نوری به دستگاه های کاملاً الکترونیکی منتقل شده اند.

كل ایستگاه های سطح بالای مدرن دیگر برای بازگرداندن پالس های نوری كه برای اندازه گیری فاصله وجود دارد ، به منعكس یا منشور نیاز ندارند. آنها کاملا رباتیک هستند و حتی می توانند از طریق پست الکترونیکی داده ها را به یک رایانه از راه دور ارسال کنند و به سیستم های موقعیت یابی ماهواره ای مانند سیستم موقعیت یابی جهانی متصل شوند. سیستم های GPS Kinematic Real Time سرعت نقشه برداری را افزایش داده اند ، اما هنوز هم دقیقاً از نظر افقی تا حدود 20 میلی متر و از لحاظ عمودی تا 30-40 میلی متر دقیق هستند.

نقشه برداری توسط GPS- شمیم حدی سمت

نقشه برداری GPS با سایر کاربردهای GPS در تجهیزات و روشهای مورد استفاده متفاوت است. GPS استاتیک از دو گیرنده استفاده می کند که برای مدت زمان قابل توجهی در موقعیت قرار می گیرند. دامنه طولانی به گیرنده اجازه می دهد تا اندازه گیری ها را به عنوان مدار ماهواره ها مقایسه کند. این تغییرات در مدار مدار ماهواره ها همچنین هندسه مطبوعی را برای شبکه اندازه گیری فراهم می کنند.

این یک خط پایه دقیق تولید می کند که می تواند بیش از 20 کیلومتر طول داشته باشد. نقشه برداری RTK از یک آنتن ایستا و یک آنتن رونده استفاده می کند. آنتن استاتیک تغییرات در موقعیت ماهواره و شرایط جوی را ردیابی می کند. نقشه بردار از آنتن رونده برای اندازه گیری نقاط مورد نیاز نظرسنجی استفاده می کند.

این دو آنتن از یک پیوند رادیویی استفاده می کنند که به آنتن استاتیک اجازه می دهد اصلاحات را به آنتن چرخان ارسال کند. سپس آنتن متحرک این اصلاحات را در سیگنالهای GPS دریافتی برای محاسبه موقعیت خود اعمال می کند. نقشه برداری RTK مسافت کمتری را نسبت به روش های ساکن پوشش می دهد. به این دلیل که شرایط واگرای دورتر از پایه باعث کاهش دقت می شود.

نقشه برداری راه یا جاده

ویژگی های ابزارهای نقشه برداری

ابزارهای نقشه برداری ویژگی هایی دارند که آنها را برای استفاده های خاص مناسب می کند. تئودولیت ها و ترازها اغلب توسط سازندگان به جای نقشه برداران در کشورهای جهان اول استفاده می شود. سازنده می تواند با استفاده از ابزاری نسبتاً ارزان ، کارهای ساده بررسی را انجام دهد. ایستگاه های کل برای بسیاری از نقشه برداران حرفه ای اسب کار هستند زیرا در همه شرایط همه کاره و قابل اعتماد هستند. نقشه برداری چیست – نقشه برداری راه

بهبود بهره وری حاصل از GPS در نظرسنجی های گسترده باعث محبوبیت آنها در زیرساخت های مهم یا پروژه های جمع آوری داده می شود. کل ایستگاه های یک نفره با هدایت رباتیک به نقشه برداران اجازه می دهد بدون کارگران اضافی برای هدف قرار دادن تلسکوپ یا ثبت داده ها ، اندازه گیری کنند. یک روش سریع اما گران قیمت برای اندازه گیری مناطق بزرگ استفاده از هلی کوپتر است ، استفاده از GPS برای ثبت موقعیت هلی کوپتر و اسکنر لیزر برای اندازه گیری زمین. برای افزایش دقت ، نقشه برداران چراغ های راهنما را روی زمین قرار می دهند (با فاصله حدود 20 کیلومتر). این روش به دقت بین 5-40 سانتی متر می رسد (بسته به ارتفاع پرواز).

نقشه برداران از تجهیزات جانبی مانند سه پایه و پایه های ابزار استفاده می کنند. میله و چراغهایی که برای اهداف ریت استفاده می شوند. PPE ؛ تجهیزات پاکسازی پوشش گیاهی ؛ ابزار حفاری برای یافتن مارکرهای بررسی شده که با گذشت زمان دفن شده اند. چکش برای قرار دادن نشانگر در سطوح و سازه های مختلف. و رادیوهای قابل حمل برای ارتباط از راه دور تا دور.