نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی)

نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی)
گروه: خدمات نقشه برداری

نقشه برداری با پهپاد پتانسیل عظیمی را در اختیار متخصصان GIS قرار می دهد. نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی) و با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین. می توان بررسی های توپوگرافی با همان اندازه گیری های بسیار دقیق جمع آوری شده با روش های سنتی، اما در کسری از زمان را انجام داد. این امر به طور قابل ملاحظه ای هزینه یک بررسی سایت و حجم کار متخصصان در این زمینه را کاهش می دهد.

اشتراک:
مشاوره و راهنما
نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی)
در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق این شماره با ما در تماس باشید: 09128571822

نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی)
نقشه برداری و GIS

نقشه برداری با پهپاد پتانسیل عظیمی را در اختیار متخصصان GIS قرار می دهد. نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی) و با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین. می توان بررسی های توپوگرافی با همان اندازه گیری های بسیار دقیق جمع آوری شده با روش های سنتی، اما در کسری از زمان را انجام داد. این امر به طور قابل ملاحظه ای هزینه یک بررسی سایت و حجم کار متخصصان در این زمینه را کاهش می دهد.

نقشه برداری هوایی پهباد

منظور از نقشه برداری هواپیماهای بدون سرنشین چیست؟

نظرسنجی هواپیماهای بدون سرنشین به استفاده از هواپیمای بدون سرنشین یا هواپیمای بدون سرنشین (UAV) برای ثبت داده های هوایی با سنسورهای رو به پایین مانند RGB یا دوربین های چند طیفی و بارهای LIDAR اشاره دارد. در طی بررسی پهپادی با دوربین RGB ، زمین چندین بار از زوایای مختلف عکاسی می شود و هر تصویر با مختصات برچسب گذاری می شود.

با استفاده از این داده ها ، یک نرم افزار فتوگرامتری می تواند ارتوموسیایی با مدل جغرافیایی. مدل های ارتفاعی یا مدل های سه بعدی منطقه پروژه ایجاد کند. این نقشه ها همچنین می توانند برای استخراج اطلاعاتی مانند فاصله های بسیار دقیق یا اندازه گیری های حجمی مورد استفاده قرار گیرند.

برخلاف هواپیماهای سرنشین دار یا تصاویر ماهواره ای ، هواپیماهای بدون سرنشین می توانند در ارتفاع بسیار کمتری پرواز کنند. و این باعث می شود که داده های با وضوح بالا و دقت بالا بسیار سریعتر. ارزان تر و مستقل از شرایط جوی مانند پوشش ابر باشد.

مزایای پهپادها در نقشه برداری چیست؟

کاهش زمان میدانی و هزینه های بررسی

ثبت اطلاعات توپوگرافی با پهپاد تا پنج برابر سریعتر از روشهای زمینی است. و به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد. با برچسب گذاری جغرافیایی PPK ، در وقت خود نیز صرفه جویی می کنید. زیرا قرار دادن GCP های متعدد دیگر ضروری نیست. در نهایت شما نتایج نظرسنجی خود را سریعتر و با هزینه کمتر ارائه می دهید.

ارائه داده های دقیق و جامع

کل ایستگاه ها فقط نقاط جداگانه را اندازه گیری می کنند. یک پرواز بدون سرنشین هزاران اندازه گیری را انجام می دهد که می تواند در قالب های مختلف (ارتوموسیک ، ابر نقطه ای ، DTM ، DSM ، خطوط کانتور و غیره) نشان داده شود. هر پیکسل از نقشه تولید شده یا نقطه مدل سه بعدی شامل داده های جغرافیایی سه بعدی است.

رسیدن به زمین های دشوار، نقشه مناطق غیر قابل دسترسی

یک هواپیمای بدون سرنشین نقشه برداری هوایی می تواند تقریباً در هر نقطه ای بلند شود و پرواز کند. شما دیگر محدود به مناطق غیرقابل دسترسی ، دامنه های شیب دار ناامن یا زمین های سخت و نامناسب برای ابزارهای اندازه گیری سنتی نیستید. نیازی به بستن بزرگراه ها یا مسیرهای قطار ندارید. در واقع ، می توانید داده ها را در حین کار بدون سربار سازمانی ضبط کنید.

چه هواپیماهای بدون سرنشینی برای نقشه برداری استفاده می شوند؟

نقشه برداری از زمین / کارتوگرافی

پهپادهای پیمایشی ارتموزایی با وضوح بالا و مدلهای سه بعدی دقیق از مناطقی را تولید می کنند. که در آنها داده های با کیفیت پایین ، منسوخ یا حتی فاقد اطلاعات موجود است. آنها به این ترتیب نقشه های کاداستر با دقت بالا را قادر می سازند تا به سرعت و به آسانی ، حتی در محیط های پیچیده یا دشوار دسترسی ایجاد شوند. نقشه برداران همچنین می توانند ویژگی هایی از علائم مانند علائم ، حاشیه ها ، نشانگرهای جاده ، شیرهای آتش نشانی و زهکش ها را از تصاویر استخراج کنند.

پس از پردازش با یک نرم افزار فتوگرامتری ، همین تصاویر می توانند مدل های بسیار دقیق ارتفاع. خطوط و خطوط خطوط کنترلی ، و همچنین بازسازی سه بعدی سایتها یا ساختمانهای زمین را تولید کنند.

نقشه برداری هوایی پهباد

مدیریت و توسعه زمین

تصاویر هوایی گرفته شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین بررسی های توپوگرافی را برای مدیریت و برنامه ریزی زمین بسیار تسریع و ساده می کند. این امر در مورد پیش بینی سایت، برنامه ریزی و طراحی تخصیص ، و همچنین ساختن نهایی جاده ها ، ساختمانها و خدمات شهری صادق است.

این تصاویر همچنین پایه و اساس مدل های دقیق توپوگرافی سایت را برای مطالعات مهندسی پیش از ساخت فراهم می کند. داده های تولید شده همچنین می توانند به هر نرم افزار CAD یا BIM منتقل شوند. تا مهندسان بتوانند بلافاصله کار خود را از یک مدل سه بعدی شروع کنند.

از آنجا که جمع آوری داده ها توسط هواپیماهای بدون سرنشین به راحتی با هزینه کم قابل تکرار است. می توان تصاویر را در فواصل منظم گرفته و روی نقشه های اصلی تزیین کرد تا ارزیابی شود. که آیا کار ساخت و ساز طبق مشخصات نقشه در حال حرکت است یا خیر.

اندازه گیری دقیق

ارتوفوتوهای با وضوح بالا ، نقشه برداران را قادر می سازد تا فاصله و سطح بسیار دقیق انجام دهند.

انبارهای اندازه گیری حجمی

با نرم افزار نگاشت سه بعدی ، همچنین می توان اندازه گیری های حجمی را از تصاویر مشابه بدست آورد. این روش سریع و ارزان برای اندازه گیری حجم ، به ویژه برای محاسبه ذخایر معادن و معادن برای اهداف موجودی یا نظارت مفید است.

با استفاده از یک هواپیمای بدون سرنشین ، نقشه برداران می توانند نقاط داده توپوگرافی بیشتری را ضبط کنند. بنابراین حجم دقیق تری را اندازه گیری می کنند. آنها همچنین می توانند این کار را به شیوه ای بسیار امن تر انجام دهند. تا زمانی که مجبور بودند با بالا و پایین رفتن یک انبار ، داده ها را به صورت دستی ضبط کنند. از آنجا که هواپیماهای بدون سرنشین داده ها را از بالا ضبط می کنند. عملیات در سایت قطع نمی شود. زمان کوتاه کسب امکان ثبت یک عکس فوری از سایت را در یک نقطه خاص از زمان فراهم می کند.

نظارت بر شیب

با تجزیه و تحلیل GIS خودکار ، امکان اندازه گیری شیب از DTM ها و DSM های ایجاد شده توسط تصاویر پهپادی وجود دارد. با آگاهی از شیب سطح زمین ، مناطق را می توان طبقه بندی کرد و برای اهداف پایش شیب ، از جمله کاهش و جلوگیری از رانش زمین استفاده کرد.

با استفاده از ارتوموسیک ها در زمان های مختلف ، می توان تغییرات در حرکت زمین را تشخیص داد و سرعت آن را اندازه گیری کرد. این داده ها می تواند به پیش بینی رانش زمین کمک کند و از آسیب احتمالی به جاده ها ، راه آهن و پل ها جلوگیری کند.

از این تصویر می توان مقایسه کرد که کدام قسمت از زمین سریعتر یا کندتر حرکت می کند. طول ضربات نشان دهنده سرعت حرکت زمین است. هرچه سکته مغزی طولانی تر باشد ، حرکت زمین سریعتر است.

در مقایسه با تکنیک های سنتی نظارت ، جایی که سنسورها روی نقاط واحد قرار می گیرند. هواپیماهای بدون سرنشین جمع آوری اطلاعات جامع تری را امکان پذیر می کند. هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت PPK ، که نیازی به نصب چند GCP ندارند. برای این برنامه بهینه هستند ، زیرا دسترسی به این مناطق اغلب دشوار یا حتی خطرناک است.

نقشه برداری هوایی پهباد

برنامه ریزی شهری

توسعه مناطق شهری متراکم و پیچیده مستلزم برنامه ریزی فشرده و در نتیجه جمع آوری داده های زمان بر و پرهزینه است. به لطف هواپیماهای بدون سرنشین ، برنامه ریزان شهری می توانند حجم زیادی از داده های به روز را در مدت زمان کوتاهی و با نیروی بسیار کمتری جمع آوری کنند. تصاویری که از این طریق تولید می شود به برنامه ریزان اجازه می دهد تا شرایط اجتماعی و محیطی موجود سایتها را بررسی کرده. و تأثیر سناریوهای مختلف را در نظر بگیرند.

به لطف مدل های سه بعدی ، ساختمانها را می توان به راحتی روی محیط خود قرار داد. و به برنامه ریزان و شهروندان دید تجربی از یک پروژه توسعه پیچیده می دهد. مدلهای سه بعدی همچنین امکان تجزیه و تحلیل و نمایش سایه ها و چشم اندازها/نماها را فراهم می کنند. نقشه برداری ماهواره ای (پهبادی) (منبع)

از خدمات دیگر ما از جمله نقشه برداری زیرزمینی تونل دیدن کنید.

ارسال نظر