نقشه برداری هوایی (توپوگرافی)

نقشه برداری هوایی (توپوگرافی)
گروه: خدمات نقشه برداری

اشتراک:
مشاوره و راهنما
نقشه برداری هوایی (توپوگرافی)
در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق این شماره با ما در تماس باشید: 09128571822

نقشه برداری هوایی (توپوگرافی) چیست؟

نقشه برداری هوایی (توپوگرافی) به سادگی ثبت مختصات و داده های ارتفاع برای بررسی یک منطقه خاص است. از این داده ها می توان برای ایجاد نقشه های ارتفاع نقطه ای ، نقشه های کانتور یا مدل های پیچیده تر زمین از منطقه مورد بررسی استفاده کرد.

  1. نقشه برداری زمین پرورش ماهی شما می تواند به شما در انجام یکی از دو مورد کمک کند: تهیه نقشه برای برنامه ریزی کار خود. یا نشانه هایی روی زمین بگذارید که شما را در حین کار راهنمایی کند.
  2. بررسی های توپوگرافی به شما کمک می کند تا نقشه ها یا نقشه های منطقه ای را نشان کنید:
    ویژگیهای اصلی فیزیکی روی زمین ، مانند رودخانه ها ، دریاچه ها ، مخازن ، جاده ها ، جنگلها یا سنگهای بزرگ. یا ویژگی های مختلف مزرعه پرورش ماهی ، مانند حوضچه ها ، سدها ، دایک ها ، خندق های زهکشی یا منابع آب ؛ تفاوت ارتفاع بین اشکال زمین مانند دره ها ، دشت ها ، تپه ها یا دامنه ها ؛ یا تفاوت ارتفاع بین ویژگی های مزرعه پرورش ماهی. به این تفاوتها تسکین عمودی می گویند.

نقشه برداری هوایی

بررسی های توپوگرافی شامل چه مواردی است؟

هدف از نوع اول بررسی توپوگرافی این است که در یک سطح افقی ، موقعیت یک یا چند نقطه را نسبت به موقعیت یک یا چند نقطه دیگر تعیین کند. برای انجام این کار ، فاصله های افقی و زاویه ها یا جهت های افقی را اندازه گیری می کنید. شما از روشی به نام نقشه برداری نقشه استفاده خواهید کرد که در این فصل توضیح داده می شود.

هدف از نوع دوم بررسی توپوگرافی یافتن ارتفاع (یا ارتفاع عمودی) یک یا چند نقطه بالاتر از یک سطح افقی مشخص است. برای انجام این کار ، فاصله های افقی و اختلاف ارتفاع را اندازه گیری می کنید. همچنین ممکن است لازم باشد خطوط کانتور را مشخص کنید. شما از روشی به نام تراز مستقیم استفاده خواهید کرد که در ادامه توضیح داده میشود.

شما نحوه تهیه برنامه و نقشه بر اساس نتایج نقشه برداری و تراز مستقیم را در ادامه خواهید آموخت.

برنامه ریزی نقشه برداری هوایی (توپوگرافی)

هنگام برنامه ریزی برای مطالعه توپوگرافی، مهمترین قاعده ای که باید به خاطر بسپارید. قاعده این است که باید از کل تا قسمتی کار کنید ، و کلیه کارهایی را که باید در شروع مراحل اولیه انجام دهید. در نظر داشته باشید. انواع مختلف نظرسنجی به سطوح متفاوتی از دقت نیاز دارند. اما شما باید اولین نقاط هر نظرسنجی را تا آنجا که ممکن است مشخص کنید. شما تمام کارهایی را که بعدا انجام می دهید تنظیم می کنید تا با این نکات اولیه موافقت کنید.

نحوه برنامه ریزی یک نقشه برداری هوایی نیز به هدف آن بستگی دارد. شما از روش برنامه ریزی مشابه روش توصیف شده برای بررسی خاک استفاده خواهید کرد.
ابتدا یک نظرسنجی اولیه یا شناسایی انجام دهید. می توانید از روش های سریع بدون نگرانی زیاد در مورد دقت بالا استفاده کنید. بر اساس نتایج این نظرسنجی ، می توانید نظرسنجی های دقیق تر و دقیق تری را برنامه ریزی کرده و انجام دهید ، مانند بررسی موقعیت مکانی و در آخر از همه ، بررسی های ساختمانی.

نحوه برنامه ریزی یک نقشه برداری هوایی به موضوع مورد نیاز شما بستگی دارد، مانند:

یک خط مستقیم که حداقل با دو نقطه تعریف می شود ، مانند خطوط مرکزی کانال های تأمین ، دایک های حوضچه و سدهای مخزنی.
مجموعه ای از خطوط مربوط به یکدیگر با زوایای افقی و فواصل افقی ، مانند خطوط مرکزی غرفه های حوضچه در مزرعه پرورش ماهی ؛
منطقه ای از زمین مانند مکانی که برای احداث مزرعه پرورش ماهی انتخاب شده است.

در کشورهای باز، با روشهای توضیح داده شده در بخشهای بعدی، هیچ مشکلی در نقشه برداری ندارید. هر یک از روشهای زیر باید به خوبی کار کند. در کشورهایی با جنگل های ضخیم ، اما نمی توانید از روش هایی استفاده کنید که برای آنها لازم است چندین نقطه را همزمان ببینید. در چنین مناطقی ، شما همچنین باید به مسیرها و جاده های موجود بیشتر از حد معمول تکیه کنید و حتی ممکن است نیاز داشته باشید که خطوط دید را از طریق پوشش گیاهی پاک کنید.

روشهای اصلی مورد استفاده در نقشه برداری هوایی چیست؟

چهار روش اصلی در نقشه برداری مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید موقعیت یک نقطه را در سطح افقی ثابت کنید:

از طریق یک نقطه شناخته شده، با پیمایش، روشی که در آن فواصل افقی و آزیموت ها را در امتداد یک خط زیگزاگ اندازه گیری می کنید. از یک نقطه شناخته شده ، با تابش ، روشی که در آن فواصل افقی و آزیموت ها یا زاویه های افقی را اندازه گیری می کنید.

از یک خط شناخته شده ، به صورت افست ، روشی که در آن فاصله های افقی را اندازه گیری می کنید. و عمود بر آن ها را مشخص می کنید (بخش 7.3 را ببینید).
از دو نقطه شناخته شده ، با مثلث بندی و/یا تقاطع. روش هایی که در آنها فواصل افقی و آزیموت ها یا زاویه های افقی را اندازه گیری می کنید

نقشه برداری هوایی

هر یک از این روشها در قسمتهای بعدی توضیح داده خواهد شد. هنگام انتخاب روش ، همچنین باید در نظر بگیرید که کدام روش ها مناسب دستگاه های اندازه گیری موجود است. جدول 9 به شما کمک می کند تا با توجه به تجهیزات و توانایی های خود. نوع اطلاعات مورد نیاز از نظرسنجی و نوع زمین مورد نظر، مناسب ترین روش نقشه برداری را انتخاب کنید.

نحوه نقشه برداری با پیمایش

پیمایش (تراورس) چیست؟

خط تراورس یا تراورس مجموعه ای از خطوط مستقیم است که ایستگاه های تراورس را به هم متصل می کند و نقاطی در طول مسیر پیمایش ایجاد شده است. یک تراورس یک مسیر زیگزاگ را دنبال می کند ، به این معنی که در هر ایستگاه تراورس جهت خود را تغییر می دهد.

پیمایش یک روش پیمایش بسیار رایج است که در آن تراورسها برای نقشه برداری نقشه اجرا می شوند. استفاده از آن در مناطق مسطح یا جنگلی مناسب است.

دو نوع پیمایش وجود دارد:

اگر تراورس شکل بسته ای را ایجاد کند ، مانند مرز محل پرورش ماهی ، آن را تراورس بسته می نامند.
اگر تراورس یک خط با ابتدا و انتها مانند خط مرکزی کانال آبرسانی تشکیل دهد ، به آن تراورس باز گفته می شود. (منبع)

از دیگر خدمات نقشه برداری میتوان به نقشه برداری زیرزمینی تونل و نقشه برداری راه اشاره کرد.

 

ارسال نظر